З 4 по 21 червня в рамках проекту «Рука допомоги Україні» відбувся реабілітаційно-оздоровчий табір для 24 дітей із зони військового конфлікту на Сході України. Табір був організований спільно з постійним партнером фонду – тренінговим проектом «Карамель». Дітки віку 8-9 років з Донецької області, які проживають в зоні бойових дій і піддаються щоденному впливу психотравмуючого стресу, відпочивали в смт. Козин Київської області на території санаторію «Пролісок» і отримали море яскравих емоцій і вражень від конкурсів, концертів, ігор, дискотек. Для них були організовані екскурсії по Києву, а також в Музей води, Академічний театр ляльок та на завод Кока-Кола. Безкоштовним обідом і своїми подарунками їх порадував заклад «МакДональдс» біля метро Поштова площа в Києві. Фонд дякує кожному з цих партнерів за співпрацю, допомогу і небайдужі серця!

Особливо важливими в таборі стали заняття за програмою «Діти і війна. Техніки зцілення». Під керівництвом досвідчених вожатих-психологів хлопчики й дівчатка вчилися керувати нав’язливими спогадами, справлятися зі страхами, навчалися технікам релаксації і розслаблюючого дихання, а також малювали свої кошмарні сни. Всі вони мали можливість отримати допомогу в групі і індивідуально, адже під опікою одного вожатого було всього 4 дитини. Всі вожаті табору – це психологи і тренери, які пройшли підготовку в роботі з дитячою травмою за програмою «Діти і війна. Техніки зцілення». Частина з них – кияни (Олександр Богомолов, Наталія Ковтун, Ольга Шикалова), частина – студенти Донбаського педагогічного університету в Слов’янську (Сергій Решетняк, Олександр Ходаківський, Валентина Гридньова), хто родом з невеликих містечок, яких торкнулася війна, і хто також став свідком військових подій…

А запропоновані техніки дітвора почала практикувати прямо в таборі. В один із днів сталася сильна гроза, багато хто злякався блискавки й грому, почалася паніка, істерики, крики, але потім діти зібралися в своїх кімнатах невеликими групами по загонах і згадали дихальні вправи і техніку «Безпечне місце» – це допомогло їм перестати боятися і нервувати і всі поступово заспокоїлися. Показовою стала і поїздка в поїзді ДО і ПІСЛЯ табору. Коли діти їхали з Донецької області до Києва і проїжджали довгий темний тунель, то панікували, верещали, кричали, а коли їхали назад – сприйняли цю подію, як веселу пригоду: адже кожен навчився бути «босом свого страху» (!) і в потрібний момент згадав для себе якусь релакс-техніку для збереження внутрішнього спокою. Деякі навіть повеселилися в цей момент!

Відновленню психологічного здоров’я в таборі сприяли і заняття арт-терапією на «Арт-дачі»: діти захоплено плели браслети, ліпили з пластиліну, шили м’які іграшки, малювали пальчиковими фарбами на папері і спеціальними фломастерами на футболках, які повезли з собою додому на пам’ять. Хлопці та дівчата освоювали різні сфери діяльності в «Місті професій», де вчилися створювати свій власний бізнес і заробляти гроші, які потім витрачали на аукціоні на смаколики та різні цікаві речі. А ще вони каталися на сегвеях, стрибали на батуті, гуляли в сосновому лісі, купалися в річці і насолоджувалися п’ятиразовим харчуванням з особливо улюбленими піцою та млинцями. Це був чудовий час зцілення, натхнення, нових відкриттів і знайомств, приємного дружнього спілкування та нестримних дитячих веселощів.

Особливу подяку хочеться висловити старшим вожатим табору Сергію і Світлані Фєсик за їх тепло, підтримку і цілодобову турботу про кожного дорослого і дитину, а також Ірині і Олексію Суховим за організацію такого масштабного заходу і що були в контакті і на зв’язку «вдень і вночі» всі 18 днів табору, реагуючи на всі потреби кожного з учасників проекту.

Щира подяка нашим партнерам з Канади і Швейцарії за фінансову допомогу – завдяки Вам такі проекти стають можливими, і це робить щасливими і здоровими багатьох діток, які так потребують нашої турботи і підтримки.

P.S.: Величезну подяку за відпочинок і відновлення своїх дітей висловили батьки. Ось кілька відгуків.

Батьки Поліводи Іллі: «Син дуже задоволений, що дізнався багато «секретів» для допомоги собі та іншим. Обіцяв навчити вправі «Екран», нюхальної і слухової техніці. А найулюбленіша – дихальна техніка. Сподобався аукціон, реклама, батут, як малювали футболки. З табору привіз мамі подарунок, зроблений своїми руками, ще й сову шити буде сам! На 4 дитини – один вожатий, нічого крутіше бути не може! Дуже вражений, що навчився кататися на сегвеї. Я дитину відпускав з побоюванням, як воно буде… Але по голосу сина розумів, що йому там весело і цікаво! Він з таким захопленням ділився про кожен день, що я вирішив на наступний рік – знову до вас! Сто лайків!»

Батьки Робійчук Вікторії: «На тренінгу найбільше сподобалася техніка «Безпечне місце». Знаючи цю техніку, дочка змогла впоратися зі своєю боязню грози, коли гриміло під час дощу в таборі. Обрадувала кімната, в якій був туалет, умивальник, душ! В їдальні все смачно, особливо піца! Була дуже чуйна і уважна вожата! Дуже добре спланована програма, діти ні хвилини не нудьгували! Один вожатий на 4-5 чоловік, психологічна допомога і підтримка протягом всієї зміни! Що може бути краще? Ми в захваті, що потрапили до вас!»

Батьки Демченко Андрія: «Не очікувала, що синові так сподобається! Він дізнався так багато технік, кожен тренінговий день дзвонив і вчив технікам по телефону. Став набагато спокійніше реагувати на гучні звуки. Сподобалась присутність медпрацівника під час проїзду та цілодобова присутність охорони на території табору. І дуже здорово, що діти були застраховані. Моїй дитині завжди складно зробити перший крок, і в цьому всю зміну його підтримували. Йому сподобався ярмарок, виступи, сегвей і екскурсії! Багато розповідав про «Місто професій». Я дуже вдячна організаторам табору!»

Батьки Петрухіной Вікторії: «Тренінги сподобалися дочці. Вона говорить про сейф, куди все ховає. Сказала, що спить уже з вимкненим світлом. Мабуть мені треба до вас теж! Проїзд був веселим і цікавим, дивно, але вже в поїзді малювали і розфарбовували картинки. В їдальні майже, як вдома, все смачно, особливо млинці з м’ясом і піца! Дуже насиченим був кожен день. А дискотеки …. Це супер! Найяскравіші враження – екскурсії! Дуже сподобалось «Місто професій» і, звичайно ж, «Чистюля» (приз за саму чисту кімнату в загоні) і аукціон! Дуже задоволена всім!»

Батьки Таллахадзе Давида: «Тренінгами дитина дуже задоволена, сама вживана – дихальна техніка, а ще дуже сподобався «Термометр страху». Важливо, що діти були в хороших умовах проживання і чудово харчувалися. Син навчився кататися на сегвеї. У нього був дуже гарний вожатий, приділяв йому багато уваги і допомагав вирішувати конфлікти з хлопцями. Найяскравіші враження від екскурсій (особливо від оглядової по Києву), дуже сподобалось «Місто професій», батут і пляж. Величезна подяка за табір!»

Батьки Перепелиці Карини: «Дочка говорила про тренінг, прожужжала всі вуха якимось уявним другом (техніка «Уявний помічник»). Я розумію, що з дитиною щось сталося і вона стала спокійнішою. Прекрасна вожата, завжди поруч, просто супер! Дуже багато вражень від екскурсій, сподобався батут. Я дуже щаслива, що дитина побувала в такому цікавому і корисному таборі. До сих пір я не знала, що таке буває. Дякуємо!»

Батьки Ліщенко Єгора: «Сину сподобався тренінг, особливо слухова і дихальна техніки. Медик і вожатий проявили батьківську турботу про здоров’я моєї дитини. Дуже уважний вожатий, стежив за Єгоркою, як тато. Від організації дозвілля я в захваті! Мій хлопчик любить танцювати, а дискотеки були через день! А крім цього і екскурсії, і спорт, і футболки малювали… Величезна подяка організаторам програми, що так турбувались про наших діток!»

Батьки Корочкова В’ячеслава: «На тренінгу сподобалась гра «Людина і страх», коли діти вчилися дивитись в обличчя своїм страхам. Проїзд організований чудово, гарно, що подбали в вагоні про дітей на другій полиці. Були ремені! Дуже оперативно включилася медсестра під час хвороби дитини, вожатий сидів практично всю ніч! Найяскравіше враження «Місто професій», екскурсія на завод Кока-коли, зарядка і дискотеки! Я дуже вдячна за індивідуальний підхід до дитини!»

Батьки Дубова Діми: «Тренінги дали нові знання і впевненість. Син перестав боятися грози. Сподобалась дихальна техніка, яку вже в таборі застосовував. Розповідав про техніки «Екран» і «Сейф». Я дуже рада, що дитина стала спокійнішою. Він задоволений екскурсіями, іграми, спортивними заходами, сподобався аукціон… Найцінніше це те, що він бачив постійну підтримку».

Батьки Гороженко Віталіка: «Радощам немає меж! На тренінгу була корисною техніка дихання і на розслаблення м’язів. Задоволені організацією проїзду, проживання та харчування дітей. Дуже сподобалась «Арт-дача», виступи, спорт, екскурсії, батут. Величезна подяка вам!»

Батьки Зірки Марії: «Дуже задоволена тренінгом. Улюблена техніка Маші «Безпечне місце». Так само подобаються дихальна і звукова техніки. Все організовано на найвищому рівні. Найяскравіше враження – екскурсія по Києву і, звичайно ж, МакДональдс! Окрема подяка вожатій! Я вдячна організаторам програми. Ви робите дуже важливу і потрібну роботу!»

Батьки Полянцевої Ані: «Спасибі за тренінги, у дівчинки улюблені техніки – «Безпечне місце», «Сейф» та «Уявний помічник». До Ані ставилися, як до власної дитини, спасибі! Дуже вразила екскурсія по Києву (розповідала про голодомор), поїздка на завод Кока-коли, МакДональдс і аукціон. Величезна подяка за зміну обстановки і психологічну допомогу. Анюта ожила. Напевно, і тренінг допоміг. І вожаті турботливі. Дякую за все!»

Батьки Кузьміної Мірри: «Тренінг дозволив дівчинці зрозуміти, що можна і не забороняти собі думати про страшне або неприємне. Вона навчилася дивитися страху в очі. Спасибі, про здоров’я дбали не тільки медики, а й вожата. Вожаті завжди були поруч, як батьки. Сподобався пляж. Найяскравіше враження – екскурсії по Києву, «Місто професій» та МакДональдс. Ми дуже вдячні організаторам табору за турботу про дитину, розваги і увагу».