Про проект

Міжнародний благодійний проект «Рука допомоги Україні»

Простягни «Руку допомоги» дітям, травмованим військовими діями на сході України

Актуальність проекту

Сумна реальність нинішньої гуманітарної кризи в Україні через військові дії на сході спонукала багато неурядових організацій розробляти і здійснювати проекти, спрямовані на внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Згідно з даними Міністерства соціальної політики України, станом на 04 лютого 2016 р., в Україні офіційно зареєстровано 1 714 719 ВПО. У той же час, представники ПРООН у Києві відзначають, що близько 5 мільйонів чоловік в Україні в даний час потребують гуманітарної допомоги. Попередні статистичні дані свідчать про збільшення числа внутрішньо переміщених осіб в Україні, і неофіційна оцінка кількості як зареєстрованих, так і незареєстрованих ВПО становить понад 2 мільйони осіб.
Робота з ВПО, дітьми, травмованими війною, і їх батьками, є новим викликом для місцевих фахівців – соціальних працівників, державних службовців аварійно-рятувальної служби, практикуючих і шкільних психологів, педагогів та волонтерів. Необхідність у методах і прийомах, які можуть побороти травму, а також допомогти вимушеним переселенцям під час соціальної адаптації в нові громади збільшується.

Воєнна травма – як вона впливає на дітей

Через військові дії на сході України багато людей стикаються з втратою своїх близьких, втратою власних домівок, вимушеною міграцією, тривогою і занепокоєнням. Особливий травматичний вплив мають ці події на психіку дитини. Діти можуть ставати свідками артилерійських обстрілів та стрілянини, спостерігати руйнування рідного міста чи села, або навіть їхніх домівок. Такий досвід може призвести до виникнення різноманітних психологічних травм.
Діти, травмовані війною, легко лякаються гучних звуків; вони впадають в депресію і стають замкнутими, часто плачуть і проявляють занепокоєння, раптове роздратування і гнів. Багато дітей бачать нічні жахіття. Такі дитячі травми, якщо на них належним чином і своєчасно не відреагувати, можуть привести до серйозних психологічних розладів.
Потреби у психологічній допомозі для тих, хто був свідком і пережив події війни, мають першорядне значення. Зокрема, основна увага має бути зосереджена на дітях, травмованих війною, оскільки їхній досвід і навички долати стрес, депресію і паніку будуть безпосередньо впливати на їх шанси на повноцінне життя.

Про проект «Рука допомоги Україні»

Проект спрямований на поліпшення соціально-емоційного та психологічного стану дітей, травмованих війною, і членів їх сімей (ВПО), які стали свідками і постраждали через військові дії на сході України.

Проект:

 • підготує понад 300 інструкторів (терапевтів / психологів, соціальних працівників, вчителів, вихователів, волонтерів) до роботи із методикою «Діти і війна. Техніки зцілення»;
 • надасть психологічну допомогу (терапевтичні заняття) для 10000 дітей і їх батьків (ВПО, сім’ї учасників АТО), навчатиме їх навичкам психологічної саморегуляції та самодопомоги, методам релаксації;
 • сприятиме співпраці тренерів із державними соціальними службами з метою забезпечення негайної уваги з боку фахівців у випадках легких і важких психічних проблем, а також постійного подальшого догляду і соціальної підтримки.

Ми прагнемо:

 • запобігти розвитку симптомів ПТСР (посттравматичний стресовий розлад) і депресії у дітей, які пережили війну;
 • запобігти необхідності у спеціалізованій психологічній допомозі в майбутньому;
 • допомогти дітям навчитися справлятися із травматичним досвідом, стресовими ситуаціями і складними життєвими обставинами в майбутньому;
 • допомогти сім’ям вимушених переселенців активувати і мобілізувати власні внутрішні ресурси і сприяти їх соціальній інтеграції та адаптації у нових громадах.

Методологія проекту. Програма «Діти і війна. Техніки зцілення»

Методологічною основою проекту є програма «Діти і війна. Техніки зцілення», розроблена в рамках співпраці Інституту психіатрії (Лондон, Велика Британія), Центру кризової психології (Берген, Норвегія). В Україні методику перекладено та адаптовано фахівцями Українського інституту когнітивно-поведінкової терапії (УІКПТ, Львів, Україна).
Навчальна методика розроблена на основі доказового когнітивно-поведінкового підходу терапії посттравматичних розладів у дітей. Методику апробовано у низці країн, що були охоплені війною чи постраждали від природних стихійних лих (Греція, Туреччина, Китай, Шрі-Ланка, Іран). Вона приносила відчутну користь для тих, хто відвідував заняття, таким чином, методика може служити в якості інструменту для позитивної терапії психічного здоров’я. Навчальна програма призначена для використання людьми, які не обов’язково дуже досвідчені в питаннях психічного здоров’я дітей. В першу чергу, вона використовується вчителями, соціальними працівниками, психологами після короткої попередньої підготовки. Вона має велике значення для реалізації нашого проекту, оскільки за короткий період навчання можна підготувати тренерів в Україні використовувати посібник в їхній роботі з травмованими війною дітьми.
Діти, що пройдуть навчання за цією методикою, скоріш за все, не потребуватимуть спеціальної допомоги в майбутньому.

Досягнення проекту в 2015-2016 рр.

Перший етап проекту складався із тренінгу для психологів (Київ) і курсу терапевтичних занять із дітьми та їх батьками у тимчасовому таборі для переселенців у Коростишеві у травні-червні 2015 року. Другий етап проекту тривав з вересня 2015 року до березня 2016 року і складався із 2 тренінгів «Діти і війна. Техніки зцілення» у Черкасах та Івано-Франківську, а також 2 курсів терапевтичних занять для дітей та батьків у Києві та Ірпені. Третій етап здійснювався у березні-червні 2016 року і включав проведення 2 тренінгів у Одесі та 4 курсів терапевтичних занять у Одесі та Одеській області (Куяльнику і Чорноморську) та Миколаєві. В рамках четвертого етапу проекту вже проведено тренінги в Одесі, Вінниці, Миколаєві, Дніпрі, Ізмаїлі, Івано-Франківську, Дрогобичі та Львові.

 • Понад 20 тонн гуманітарної допомоги було доставлено понад 7000 ВПО в різних регіонах України у співпраці з організаціями-партнерами.
 • Понад 900 волонтерів брали участь у заходах проекту.
 • Близько 240 практикуючих психологів, соціальних працівників, співробітників аварійних служб, волонтерів пройшли 3-денні тренінги «Діти і війна» в Києві, Черкасах, Івано-Франківську, Одесі, Вінниці, Миколаєві, Дніпрі, Ізмаїлі, Дрогобичі, Львові.
 • Понад 220 дітей і більше 60 батьків пройшли 7 сесій «Діти і війна» відновлювальної терапії в Київській, Житомирській, Одеській та Дніпропетровській областях.

Результати терапії

Серед учасників терапевтичних занять було проведено опитування, яке включало анкетування та тестування до і після терапії. За його результатами, поліпшення психоемоційного стану і здатності впоратися з посттравматичним стресом відмічено в більш ніж 90% учасників.
Під час терапії діти заводили друзів у групі, переставали уникати контакту з очима, починали обіймати один одного і, можливо, вперше після травматичного досвіду, – починали відчувати себе в безпеці.
«Як я можу допомогти своїй дитині?» – таке питання батьки задають найчастіше. Під час терапії батьків вчать, як боротися з дитячою травмою; вони також дізнаються про інші аспекти виховання дитини. Надзвичайно важливо, що батьки теж можуть працювати зі своїм власним травматичним досвідом, отримати професійну психологічну допомогу і підтримку з боку інших батьків в групі. Вони можуть також знайти друзів; об’єднатися, щоб вирішувати рутинні побутові питання.

Донори і партнери проекту: HOPE worldwide Canada, HOPE worldwide, Київська Церква Христа, Українська кредитна спілка (УКС). Методична підтримка була надана Українським інститутом когнітивно-поведінкової терапії (Львів, Україна).

Як допомогти:

Ви можете зробити благодійний внесок через Інтернет:

 • натиснувши помаранчеву кнопку «Зробити пожертву» вгорі цієї сторінки, вибрати «Рука допомоги» і обрати найбільш зручний для Вас спосіб переказу коштів;
 • на спільнокошт-платформі Tilt, яка є офіційним партнером благодійної організації «Надія по всьому світові» (Канада).

Громадяни Канади, які хочуть допомогти дітям, травмованим військовими діями на сході України, можуть зробити пожертвування тут.
Якщо ви громадянин США, Ви можете зробити благодійний внесок тут.

ПРИЄДНУЙТЕСЬ!

БФ “Надія по всьому світові” запрошує Вас стати партнером проекту, щоб забезпечити надання гуманітарної і психологічної допомоги дітям, які постраждали внаслідок війни на Сході України. Об’єднаємо наші зусилля – підтримаємо Україну вже сьогодні!

Новини проекту

Заняття «Діти і війна» продовжуються в Одесі в рамках проекту «Рука допомоги Україні»

Наприкінці листопада 2017 року у рамках реалізації проекту «Рука допомоги Україні» в Одесі розпочалася серія терапевтичних занять за методикою «Діти і війна. Техніки зцілення» з ВПО – дітьми, [...]

Мешканцям селища Врубовщик на Донеччині надають психологічну допомогу в рамках проекту «Рука допомоги Україні»

Представники проекту «Рука допомоги Україні» Ірина Сухова та Олексій Сухов відвідали терапевтичне заняття в селищі Врубовщик Донецької області, на якому дітей навчали технікам релаксації та [...]

В Покровську відбулася супервізія для психологів-волонтерів

В місті Покровську, що на Донеччині, проведено супервізію для спеціалістів, які надають психологічну допомогу сім’ям у рідному місті. Консультувала психологів координатор і головний психолог [...]

Школярі в прифронтовій Мар’їнці отримують психологічну допомогу

В місті Мар’їнка Донецької області 54 школярі відвідують терапевтичні заняття за методикою «Діти і війна. Техніки зцілення», які направлені на психологічну допомогу дітям, травмованим військовим [...]

В Рубіжному тривають терапевтичні заняття «Діти і війна»

В місті Рубіжне Луганської області проводяться терапевтичні заняття за методикою «Діти і війна. Техніки зцілення» з 11 дітьми, травмованими військовими діями на сході України, та їхніми батьками. [...]

Терапевтичні заняття «Діти і війна» проводять в Максимільянівці

В Максимільянівці, що на Донеччині, в рамках реалізації чергового етапу проекту «Рука допомоги Україні» триває курс терапевтичних занять за методикою «Діти і війна. Техніки зцілення» з дітьми, [...]

В Костянтинівці відбулися терапевтичні заняття для травмованих війною дітей

11 листопада 2017 року в Костянтинівці, в рамках реалізації чергового етапу проекту «Рука допомоги Україні», відбулося терапевтичне заняття за методикою «Діти і війна. Техніки зцілення» з дітьми, [...]

Календар