viber_image_2020-12-08_15-49-28
Про проект

Міжнародний благодійний проєкт «Рука допомоги Україні»

Простягни «Руку допомоги» дітям, травмованим російською агресією та війною проти України

Звіт – 2022

Міжнародний благодійний проєкт «Рука допомоги Україні» існує з 2015 року.

Проєкт спрямований на покращення психосоціального добробуту дітей та батьків, травмованих російською агресією та війною проти України, які є переміщеними особами всередині та за межами України, – шляхом надання негайної психологічної допомоги та навчання технік самодопомоги, які запобігають розвитку посттравматичного стресового розладу (ПТСР) та подальших ускладнень у майбутньому.

ЦІЛІ ПРОЕКТУ:

 • Розширити можливості дітей – діти розвивають та опановують навички, які дозволяють справлятися зі своїм травматичним досвідом, використовуючи методи самодопомоги, засоби релаксації та відновлення в умовах інтенсивного стресу, пов’язаного з війною;
 • Розширити можливості тренерів – психологи, соціальні працівники та вчителі навчаються методології роботи з травмованими дітьми за програмою «Діти і війна. Навчання технік зцілення»;
 • Cприяти співпраці з державними соціальними службами з метою забезпечення негайної уваги з боку фахівців у випадках легких і важких психічних проблем, а також постійного подальшого догляду та соціальної підтримки.

ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ:

 • запобігання розвитку посттравматичних стресових розладів і депресії у дітей, які пережили війну;
 • запобігання необхідності у спеціалізованій психологічній допомозі в майбутньому;
 • допомога дітям навчитися справлятися із травматичним досвідом, стресовими ситуаціями і складними життєвими обставинами в майбутньому;
 • сприяння соціальній адаптації внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та біженці.

АНАЛІЗ СИТУАЦІЇ:

За даними Управління ООН з координації гуманітарних питань станом на 08 червня 2022 року, інтенсивна військова ескалація військового вторгнення російської федерації в Україну, яка триває з 24 лютого 2022 року, призвела до людських жертв, поранень та масового переміщення 7,1 мільйона цивільного населення всередині країни (ВПО) та 4,8 мільйона людей до європейських країн, а також стала причиною серйозних руйнувань і пошкодження цивільної інфраструктури та житлових будинків. Збройне насильство загострилося щонайменше у восьми областях, включаючи Київську область і столицю Київ, Чернігівську, Сумську, Харківську, Херсонську області, а також Донецьку та Луганську області, які вже постраждали від військового конфлікту з росією у 2014 році. До західних областей, куди втекла найбільша кількість внутрішньо переміщених осіб (ВПО), належать Львівська, Івано-Франківська, Закарпатська, Чернівецька, Волинська області.

Війна росії проти України продовжує негативно впливати на психічне здоров’я мільйонів українців. Гуманітарні потреби постраждалих людей, переселенців і внутрішньо переміщених осіб є надзвичайно важливими. Терміново потрібні травматологічна допомога, первинна медична допомога, основні ліки та медичне приладдя. Також існує нагальна потреба у збільшенні можливостей прийому в місцях прибуття внутрішньо переміщених осіб, включаючи можливість надання основних послуг захисту, таких як психосоціальна підтримка та індивідуальне консультування. Існуючі раніше потреби населення в психічному здоров’ї та психосоціальній підтримці значно збільшились. Медичні працівники стикаються з перевантаженням і нестачею персоналу, а також піддаються підвищеному ризику психологічного стресу та розладів психічного здоров’я внаслідок того, що самі стають свідками травматичних подій. Оскільки військові дії продовжуються, потреба в психологічній терапії та психоемоційній підтримці лише зростатиме під час війни та після неї.

За оцінками Міністерства охорони здоров’я України від 7 червня 2022 р., 15 мільйонів людей можуть потребувати психологічної підтримки і лікування через травму та стрес, пов’язані з війною, причому від 3 до 4 мільйонів потенційно потребуватимуть медикаментозного лікування. Кілька агенцій ООН також б’ють тривогу щодо довгострокового впливу війни в Україні на психічне здоров’я населення.

 

МЕТОДОЛОГІЯ ПРОЄКТУ “ДІТИ І ВІЙНА. НАВЧАННЯ ТЕХНІК ЗЦІЛЕННЯ”

Методика «Діти та війна. Навчання технік зцілення» – це дієвий інструмент психологічної самодопомоги для людей з травматичними наслідками від воєнних дій або інших катаклізмів. Вона чудово працює як з дітьми, так і з дорослими, оскільки є результатом сукупного багаторічного досвіду безпосередньої роботи з людьми, які пережили війну та катастрофи.

Методику «Діти та війна. Навчання технік зцілення» було розроблено в 1998 році фахівцями Інституту психіатрії в Лондоні (Велика Британія) і Центру кризової психології в Бергені (Норвегія) та випробувано після землетрусів у Греції, Туреччині, Китаї та Ірані, цунамі в Південно-Східній Азії, а також у конфліктних регіонах в Африці, на Шрі Ланці, в Палестині, Сирії, Іраку та Україні. Українською мовою посібник перекладено та адаптовано фахівцями Українського інституту когнітивно-поведінкової терапії (Львів, Україна). З 2015 програма «Діти та війна. Навчання технік зцілення» використовується для навчання тренерів і проведення терапевтичних курсів в Україні в рамках проєкту «Рука допомоги Україні», що реалізується Благодійним фондом «Надія по всьому світові» (HOPE worldwide Ukraine).

Першочергово, програма націлена на допомогу дітям, але паралельно заняття проводяться і для батьків. На жаль, у багатьох дітей, які постраждали від війни, виникають травматичні симптоми і посттравматичні стресові розлади після того, як вони пережили небезпечні для життя ситуації. Переміщення з домівок, відокремлення від сімей і порушення навчання в школі – все це впливає на ментальне здоров’я дітей. Враховуючи зростаючу кількість дітей в Україні, які постраждали від війни, важливо дати їм кращі стратегії подолання травми. Однією з таких стратегій є проходження програми «Діти та війна. Навчання технік зцілення».

Ця інноваційна методологія сприяє розвитку у дітей та дорослих навичок подолання травматичного досвіду за допомогою технік самодопомоги, інструментів розслаблення та зцілення в умовах інтенсивного стресу, пов’язаного з війною. Крім того, вона покликана знизити рівень тривожності та запобігти виникненню посттравматичного стресового розладу (ПТСР) та інших ускладнень у майбутньому.

Доведена ефективність терапії

 • 0% ретравматизації під час терапевтичних сесій;
 • 90% учасників відзначають покращення психоемоційного стану та підвищення здатності справлятися з посттравматичним стресом;
 • 100% учасників починають відчувати себе в безпеці та розслаблено всередині групи.

 

Як методика допомагає:

 • В ході навчання діти та дорослі опановують практичні навички та прийоми, які допомагають впоратися з психологічними наслідками катастрофічних подій, а в майбутньому можуть бути використані для самодопомоги у критичних і стресових ситуаціях;
 • Методика навчання ретельно продумана спеціалістами і об’єднує інструменти, що довели свою ефективність в дії протягом більш ніж 20 років застосування у різних культурах і катастрофічних ситуаціях;
 • Ефективність терапії вражає – діти стають менш тривожними, у них покращується сон, зникають нічні кошмари, нав’язливі думки та панічні атаки, вони частіше починають відчувати себе в безпеці;
 • Доведено, що учасники програми, які навчилися і практикують техніки зцілення, рідше потребуватимуть спеціалізованого лікування в майбутньому.

Щоб стати тренером за методикою «Діти і війна. Навчання технік зцілення» не обов’язково мати психологічну освіту. Пройти 3-денний тренінг і опанувати навчальну програму можуть вчителі, соціальні працівники, педагоги, психологи, консультанти, лідери громад, волонтери або інші фахівці з догляду за дітьми.

ДОСЯГНЕННЯ ПРОЄКТУ У 2014-2021 РОКАХ:

 • Понад 40 тон гуманітарної допомоги було доставлено більш ніж 20 тисячам ВПО з різних регіонів України у співпраці з організаціями-партнерами.
 • Понад 900 волонтерів взяли участь у заходах проєкту.
 • Понад 600 психологів-практиків, соціальних працівників, співробітників аварійних служб та волонтерів пройшли 3-денні тренінги за програмою «Діти та війна. Навчання технік зцілення» майже у всіх областях України.
 • Понад 4000 дітей та 1000 батьків із зони бойових дій пройшли 7-тижневий курс відновної терапії в рамках програми «Діти та війна» у Київській, Житомирській, Одеській, Дніпропетровській, Харківській, Донецькій, Луганській та інших областях України.
 • У рамках програми «Діти та війна» було організовано 3 реабілітаційно-рекреаційних табори для 64 дітей з Мар’їнки, Красногорівки, Авдіївки та інших населених пунктів Донецької області.

У 2022 році за перші 3 місяці повномасштабної війни проти України більше 900 дітей і 600 дорослих навчилися самостійно справлятися з травмувальними психологічними наслідками воєнних дій завдяки методології «Діти та війна. Навчання технік зцілення».

З березня по травень 2022 року понад 600 тренерів пройшли навчання та почали використовувати цю ефективну методику, розроблену норвезькими та британськими вченими, під час роботи з внутрішньо переміщеними особами та біженцями по всій території України та за кордоном.

ОДНА ІСТОРІЯ З БАГАТЬОХ

Марині 10 років. Її родина родом з Вуглегірська Донецької області. Батька у сім’ї немає, пішов до війни. Мама працювала у конторі, сама виховувала доньку.

Війна застала сім’ю зненацька. На очах дівчинки снаряд влучив в сусідній будинок. Коли вони з мамою прибігли туди, то побачили, що сусідку поранило, вона непритомна лежить на підлозі в кухні, і Марині з мамою довелося відвезти жінку до лікарні. Поки були зайняті із сусідкою, не звертали увагу на себе і на те, що відбувається навколо. Але наслідки наздогнали їх тієї ж ночі: дівчинка не могла заснути через кошмарні спогади обстрілу, а мама стогнала. На ранок у мами віднялися ноги.

Обстріли тривали, Марина дбала про маму, і через декілька днів та піднялася на ноги. Того ж дня сім’я поїхала до Києва, потім до Одеси. Мама почала дуже багато працювати: не було вільної хвилини, щоб поспілкуватися з донькою. Марина сама ходила до школи, робила уроки, відвідувала спортивну секцію. Зовні нормальна сім’я, але… кожна мала свою таємницю. Мама ні з ким не говорила про війну, а особливо важко їй було піднімати цю тему з донькою, тому вони не розмовляли зовсім. А Марина, зі страху засмутити маму, не зізнавалася їй, що щоночі бачить уві сні обстріли, звук вибухів у голові заважає їй спати і що в неї з’явилася апатія до всього, що відбувається. І ще Марина всім тілом здригалася, коли їхала в маршрутці… бо надто голосно…

В Одесі Марина з мамою почали займатися за програмою «Діти та війна. Навчання технік зцілення». Перше досягнення: вони обидві змогли плакати серед людей, які пережили щось схоже. Друге: завдяки різним технікам, які вивчали на заняттях, вони навчилися справлятися зі своїми нав’язливими спогадами. Марина почала спокійніше спати, перестала боятися гучних звуків, а мама трохи розслабилася і знайшла час для вихідного, щоб відпочити. Найбільшою перемогою сім’ї стала субота перед останнім заняттям. Мама і донька наважилися попити чаю, подивитися одна одній в очі та поговорити! Без страху поговорити про те, як вони обидві жили весь цей час, як сильно люблять одна одну і як сумують за своїм зруйнованим будинком.

 

Донори і партнери проєкту:

HOPE worldwide Canada (Канада);

HOPE worldwide Switzerland (Швейцарія);

HOPE worldwide (США);

Канадсько-українська фундація (Канада)

Київська Церква Христа;

Українська кредитна спілка (УКС);

Міністерство закордонних справ Литовської Республіки

Посольство Канади в Україні;

Київський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей, молоді;

Український інститут когнітивно-поведінкової терапії (м. Львів);

Донбаський державний педагогічний університет (м. Слов’янськ, Донецької обл.);

Луганський обласний навчально-методичний центр психологічної служби системи освіти;

Товариство Червоного Хреста України (м. Київ);

Центр психічного здоров’я та психосоціального супроводу Києво-Могилянської Академії (м. Покровськ, Донецької обл.);

Спілка самаритян України (м. Золоте, Луганської обл.);

Центр сімей АТО «Поруч» (м. Краматорськ, Донецької обл.);

ГО «ПроМир» (м. Слов’янськ, Донецької обл.);

Центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів»Лелека» (м. Гірське, Луганської обл.);

БФ Місія «Подих Надії» (м. Мар’їнка, Донецької обл.) та ще понад 60 державних та громадських організацій.

Як допомогти:

Ви можете зробити благодійний внесок, натиснувши помаранчеву кнопку «Зробити пожертву» вгорі цієї сторінки, вибрати «Рука допомоги» і обрати найбільш зручний для Вас спосіб переказу коштів.

ПРИЄДНУЙТЕСЬ!

БФ “Надія по всьому світові” запрошує Вас стати партнером проєкту, щоб забезпечити надання гуманітарної і психологічної допомоги дітям, які постраждали внаслідок російської агресії та війни проти України. Об’єднаємо наші зусилля – підтримаємо майбутнє України вже сьогодні!

Новини проекту

Відбувся онлайн-тренінг за програмою «Діти та війна» для психологів Благодійного фонду «Рокада»

4-8 липня в рамках проєкту «Рука допомоги Україні» відбувся онлайн-тренінг за програмою «Діти та війна. Навчання технік зцілення» для психологів Благодійного фонду «Рокада». Тренери заходу [...]

В Трускавці діти-переселенці зцілюються від травм війни

У червні Антоніна Сорочинська та Юлія Нестор провели групові заняття за програмою «Діти та війна. Навчання технік зцілення» для дітей 7-9 років, які є переселенцями з Луганської, Донецької та [...]

Заняття «Діти та війна» для підлітків, що переїхали в Трускавець зі сходу України

У червні у Трускавці відбулися заняття за програмою «Діти та війна. Навчання технік зцілення» для групи підлітків, які переїхали в це місто зі своїми батьками з Луганської, Донецької та [...]

Заняття «Діти та війна» для батьків, які разом з дітьми вимушено покинули свої домівки

В червні у Трускавці відбулись групові заняття за програмою «Діти та війна. Навчання технік зцілення» для батьків-переселенців, які під час війни разом з дітьми вимушено виїхали з Луганської, [...]

В Дніпрі відбувся тренінг за програмою «Діти та війна»

24-26 червня у Дніпрі відбувся тренінг за програмою «Діти та війна. Навчання технік зцілення». Тренінг відвідали 29 учасників. Навчання проводили досвідчені психологи проєкту «Рука допомоги [...]

На Закарпатті відбувся тренінг за програмою «Діти та війна»

17-19 червня в Пилипці Хустського району Закарпатської області відбувся тренінг за програмою «Діти та війна. Навчання технік зцілення». Навчання проводили тренери проєкту «Рука допомоги Україні» [...]

Команда проєкту «Рука допомоги Україні» провела тренінги і курси терапії «Діти та війна. Навчання технік зцілення»

За 3 місяці повномасштабної війни в Україні більше 900 дітей і 600 дорослих навчилися самостійно справлятися з травмуючими психологічними наслідками воєнних дій завдяки методології «Діти та [...]

Крапля точить камінь не силою, а частотою падіння

16 червня представниця проєкту «Рука допомоги Україні» БФ «Надія по всьому світові» взяла участь у зустрічі представників організацій та проєктів у сфері психічного здоров’я, присвяченій [...]

Дякуємо тренерам програми «Діти та війна» за працю і самовідданість!

Щирі, чуйні, цікаві, теплі, вмотивовані допомагати іншим, віддані своїй праці! Це про наших тренерів, які зараз, під час війни, проводять групові заняття для дітей та дорослих за програмою «Діти [...]

Діти у Хмельницькому зцілюються від травм війни

Тренери програми «Діти та війна. Навчання технік зцілення» Ірина Кохановська та Ірина Йолтухівська працюють в Благодійному фонді «Рокада» в Хмельницькому. Вони дуже люблять дітей. Завдяки їх [...]

Календар

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search