Кості 16 років. Він з міста Бердянськ Запорізької області, проте з початку повномасштабної війни в Україні хлопець переїхав зі своєю сім’єю в Хмельницьку область. В одній з груп, де проходили заняття за програмою «Діти та війна. Навчання технік зцілення», Костя був найстаршим за віком, він уважно слухав інших, але сам був мовчазливим. Можливо, йому здавалося, що він вже надто дорослий, тому не повинен мати страхів або важких спогадів, які «вибивають з ладу». На одному з занять, де учасники розповідали про свої сни, хлопець вирішив розповісти і свою історію:

«Декілька місяців ми прожили в окупації, а потім батьки нарешті вирішили їхати до друзів в Хмельницьку область. Ми не знали, чи доїдемо живими, але зібрали всі речі, які влізли в багажник авто, а також воду та їжу, що змогли дістати, та вирушили в дорогу. Нас було четверо: мама, тато, я та мій молодший брат. Ми довго й важко проходили різні перевірки на КПП, це зайняло майже дві доби. Ми спали в машині, їли в машині, сиділи в машині, адже нам не дозволяли виходити. Часом ми чули гучні вибухи та бачили, як пролітали ракети та літаки. В той момент серце то билося, то зупинялося… було дуже страшно. Вночі було холодно, а на другу добу в нас почали закінчуватися вода та їжа. Батьки намагалися нас заспокоювати, але здебільшого їхали мовчки, кожен хвилювався й думав про своє…»

Сім’ї Кості вдалося виїхати з окупації неушкодженими, але хлопець щодня пригадує ті події. Він розповів, що у житті не переживав нічого страшнішого. І якщо вдень всі ці спогади приходили до нього рідше, то щоночі йому снилося, що він сидить у машині й не може з неї вибратися. Іноді ці сни були настільки реальними, що Костя кричав уві сні, починаючи кудись тікати, молотив руками й ногами по ліжку. Потім він прокидався, довго не міг повірити, що це був лише сон, і йому здавалося, що він божеволіє.

Тренери пояснили учасникам групи, що такі сни з’являються, коли ми переживаємо дуже страшні й болючі ситуації, які залишають свій слід. Як дітям, так і дорослим з такими снами іноді важко впоратися. Існують вправи, які можуть допомогти нормалізувати свій внутрішній стан після пробудження. Після цього учасники малювали свої сни, а також практикували дихальні вправи та вправу на розслаблення через напруження. Коли виконували практику «Безпечне місце», Костя уявив себе в своїй кімнаті в рідному місті, після чого намалював велике вікно своєї кімнати, з якого видно дерева й чисте мирне небо. Під час наступного заняття хлопець відмітив, що спогади про ті події стають для нього все менш болючими, а сни йому ще продовжують снитися, проте йому стає легше впоратися з хвилюванням, коли він прокидається. Він сказав, що буде й надалі користуватися вивченими техніками і вірить, що страшні сни скоро взагалі зникнуть.

На фото: групові заняття за програмою «Діти та війна. Навчання технік зцілення», які влітку 2023 р. проводили тренерки проєкту «Рука допомоги Україні» Світлана Ольфіренко та Катерина Капуста (Кривий Ріг).

Generated by Facebook Photo Fetcher 2


  

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search