Софії 11 років. Вона переселенка з міста Краматорськ Донецької області. На заняттях за програмою «Діти та війна. Навчання технік зцілення» дівчина була досить комунікабельною, легко влилася в групу, з цікавістю виконувала всі завдання, а найбільше їй подобалося малювати. Деякі малюнки вона коментувала, розповідаючи, що сумує за своєю кімнатою й друзями, з якими любила гратися на дитячому майданчику в Краматорську.

Тренери звернули увагу, що на більшості малюнків у дівчинки присутня постать військового, яка з вигляду знаходиться далі від усіх інших. Коли Софію запитали, хто це, вона почала плакати та крізь сльози розповідати про тата. Одна з тренерок запропонувала їй пересісти дещо далі від групи, щоб поговорити й заспокоїтися, але дівчинка відмовилася і сказала, що їй дуже важко, але вона хоче висловитися перед групою, оскільки вдома стримується й не плаче, щоб не засмучувати маму.

Виявилося, що батько Софії від початку війни бере участь у бойових діях. Іноді він не телефонує по кілька тижнів, від чого мама вночі плаче, а вона думає, що тато загинув. Буває й таке, що коли батько дзвонить, дівчина чує в слухавці звуки вибухів, і це її дуже лякає. Софія пам’ятає день, коли тата проводжали на війну, і дуже хвилюється, що це могла бути їхня остання зустріч.

Коли дівчинка малювала свій травматичний спогад, то зобразила велику фігуру батька, а навколо все геть вороже: на небі – чорні хмари, вздовж дороги – вибухи. Тривалий час Софія плакала та не могла придумати, як трансформувати свій малюнок. Учасники групи запропонували їй згадати, що вона любила робити разом з татом і домалювати це. Оскільки раніше дівчинці дуже подобалось дивитися на феєрверки, які тато запускав у небо на її День народження та Новий рік, вона вирішила перетворити хмари й вибухи на малюнку на феєрверки і сказала, що це її тато, який повертається додому після перемоги, і феєрверки символізують таке ж свято, яке раніше батько влаштовував для неї.

На фото: групові заняття за програмою «Діти та війна. Навчання технік зцілення», які тренерки проєкту «Рука допомоги Україні» Наталія Гребінна та Зінаїда Горячківська проводили влітку 2023 року. Заняття відбувались в трьох селах Кіровоградської області Голованівського району – Тополі, Хащувате та Мощене, в тому числі в КЗ «Хащуватський ліцей» Гайворонської громади. Дякуємо за фінансову підтримку нашому партнеру – Ярмарок соціальних результатів OutcomesX та UBS Optimus Foundation.

Generated by Facebook Photo Fetcher 2


  

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search