РЕЗУЛЬТАТИ ПРОЄКТУ (2014-2021 рр.):
- Понад 40 тон гуманітарної допомоги було доставлено більш ніж 20 тисячам ВПО з різних регіонів України у співпраці з організаціями-партнерами.
- Понад 900 волонтерів взяли участь у заходах проєкту.
- 636 психологів-практиків, соціальних працівників, співробітників аварійних служб та волонтерів пройшли 3-денні тренінги за програмою «Діти та війна. Навчання технік зцілення» майже у всіх областях України.
- Понад 3688 дітей та 984 батьків із зони бойових дій пройшли 7-тижневий курс відновної терапії в рамках програми «Діти та війна. Навчання технік зцілення» у Київській, Житомирській, Одеській, Дніпропетровській, Харківській, Донецькій, Луганській та інших областях України.
- У рамках програми «Діти та війна. Навчання технік зцілення» було організовано 3 реабілітаційно-рекреаційних табори для 64 дітей з Мар’їнки, Красногорівки, Авдіївки та інших населених пунктів Донецької області.
Із результатами проєкту за рік після початку повномасштабної війни проти України 24 лютого 2022 року можна ознайомитися у річному звіті.
РЕЗУЛЬТАТИ ПРОЄКТУ (02.2022-02.2024 рр.):
- 1377 психологів-практиків, соціальних працівників, освітян та волонтерів пройшли 3-денні тренінги за програмою «Діти та війна. Навчання технік зцілення» у майже у всіх областях України.
- 11435 дітей та 3446 дорослих із зони бойових дій пройшли 7-тижневий курс відновної терапії в рамках програми «Діти та війна. Навчання технік зцілення» у майже у всіх областях України.
- Програму «Діти та війна. Навчання технік зцілення» було проведено у 6 реабілітаційно-рекреаційних дитячих таборах для 305 дітей.
ОДНА ІСТОРІЯ З БАГАТЬОХ
***
Марині 10 років. Її родина родом з Вуглегірська Донецької області. Батька у сім’ї немає, пішов до війни. Мама працювала у конторі, сама виховувала доньку.
Війна застала сім’ю зненацька. На очах дівчинки снаряд влучив в сусідній будинок. Коли вони з мамою прибігли туди, то побачили, що сусідку поранило, вона непритомна лежить на підлозі в кухні, і Марині з мамою довелося відвезти жінку до лікарні. Поки були зайняті із сусідкою, не звертали увагу на себе і на те, що відбувається навколо. Але наслідки наздогнали їх тієї ж ночі: дівчинка не могла заснути через кошмарні спогади обстрілу, а мама стогнала. На ранок у мами віднялися ноги.
Обстріли тривали, Марина дбала про маму, і через декілька днів та піднялася на ноги. Того ж дня сім’я поїхала до Києва, потім до Одеси. Мама почала дуже багато працювати: не було вільної хвилини, щоб поспілкуватися з донькою. Марина сама ходила до школи, робила уроки, відвідувала спортивну секцію. Зовні нормальна сім’я, але… кожна мала свою таємницю. Мама ні з ким не говорила про війну, а особливо важко їй було піднімати цю тему з донькою, тому вони не розмовляли зовсім. А Марина, зі страху засмутити маму, не зізнавалася їй, що щоночі бачить уві сні обстріли, звук вибухів у голові заважає їй спати і що в неї з’явилася апатія до всього, що відбувається. І ще Марина всім тілом здригалася, коли їхала в маршрутці… бо надто голосно…
В Одесі Марина з мамою почали займатися за програмою «Діти та війна. Навчання технік зцілення». Перше досягнення: вони обидві змогли плакати серед людей, які пережили щось схоже. Друге: завдяки різним технікам, які вивчали на заняттях, вони навчилися справлятися зі своїми нав’язливими спогадами. Марина почала спокійніше спати, перестала боятися гучних звуків, а мама трохи розслабилася і знайшла час для вихідного, щоб відпочити. Найбільшою перемогою сім’ї стала субота перед останнім заняттям. Мама і донька наважилися попити чаю, подивитися одна одній в очі та поговорити! Без страху поговорити про те, як вони обидві жили весь цей час, як сильно люблять одна одну і як сумують за своїм зруйнованим будинком.
***
Ані 15 років. Вона живе в Харківській області, в місті Дергачі, де залишалась разом з батьками від початку війни, доки не потрапила в табір. Аня активна і комунікабельна дівчина, вона займається танцями, багато читає і мріє стати журналісткою.
Під час перебування у таборі Аня разом з іншими дітьми відвідувала тренінгові заняття. На зустрічах вона переважно слухала та говорила, що у неї все добре, рідні живі та здорові. На четвертому занятті Аня поділилась своїми травматичними спогадами:
«Мій друг Вадим поїхав зі своїм братом забрати його дівчину з роботи. Коли вони під’їхали до школи стався «приліт», Вадима поранило і в результаті він втратив ногу. Це був жах і відчай, ми не знали чи він виживе… Я танцювала з ним понад десять років в танцювальному колективі, а тепер у нього протез і він вчиться заново ходити…» Після цього випадку Аня не танцювала. Не могла. Відчувала, що танцювати в той час, коли Вадим без ноги, — стане ніби зрадою друга.
Під час виконання вправи «Екран» Аня відмітила, що вона щоразу уявляє образ, де танцює з Вадимом на змаганнях у мирній Україні. Розповідаючи у групі про Вадима, Аня висловлювала сподівання на те, що її друг зможе повернутись до нормального життя. Аня пообіцяла, що буде допомагати Вадиму і докладати зусиль для того, щоб він знову ходив.
Малюючи «Травматичний спогад», Аня доповнила свою роботу — намалювала себе з Вадимом у танці разом. Аня вірить, що Вадим знову почне танцювати, і з часом вони разом зможуть тренувати і мотивувати до розвитку діток, які через війну отримали травми.
***
Лізі 9 років. Спочатку вона була мовчазна, лише спостерігала за тим, як діти спілкувалися між собою та з тренерами. Ліза не хотіла говорити про себе та власний травматичний досвід. На запитання відповідала, ухиляючись, говорила, що у неї немає ні спогадів, ні страхів. Під час одного із занять, коли учасники обговорювали власні страшні сни, Ліза була особливо сумна. Вона не розмовляла ні з ким, лише мовчки виконувала техніки. Коли тренери запропонували Лізі розповісти про її малюнок, дівчинка ледь чутно сказала: «Вибухи, машина швидкої допомоги, поруч лежать двоє дорослих, тече кров». У той день Ліза більше нічого не говорила.
Від вожатих тренери дізналися, що мама Лізи загинула, а тато поранений. Згодом Ліза розповіла тренерці про те, як вона з батьками мала йти на прогулянку. Ліза вийшла з будинку, за нею виходили батьки, але мама забула в кімнаті телефон, за яким повернулася. У ту хвилину в будинок влучила ракета. Мама загинула відразу, тато травмований, але живий. Ліза не знала, як далі жити без мами.
На останньому занятті Ліза старанно ховала свій малюнок, але тренерам вдалося розгледіти дівчинку з великими сльозами в очах. Ліза знову нічого не розповідала, малюнок забрала з собою… Та потім, коли отримала подарунок, поділилася з тренерами своїми цукерками. Коли тренери подякували та запитали Лізу, що їй найбільше сподобалося і чи хоче вона додому, дівчинка відповіла: «Звичайно» та пояснила, що тато чекає її, вона потрібна вдома і зможе навчити тата всім вправам, які тепер вміє сама.
Партнери проєкту:
Фонд «Діти та війна»
Український інститут когнітивно-поведінкової терапії
Штаб громадянської оборони SOS, м. Кам’янець-Подільський
Донецький національний університет імені Василя Стуса
Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича
БФ «Голоси дітей», м. Київ
БФ «За майбутнє України», м. Дніпро
Київський міський будинок учителя
Проєкт «Спільно» від ЮНІСЕФ
Університет Григорія Сковороди в Переяславі
Подільська РО Товариства Червоного Хреста м. Києва
БО «СОС Дитячі містечка»
Проєкт «Психологи на війні» ГО «Українська асоціація психотерапевтів і бізнес-тренерів»
ГО «Козацький набат» Центр освіти для дорослих, м. Нікополь
Кам’янець-Подільський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді
«Зоряниця», простір відновлення ментального здоров’я дітей
БФ «Рокада»
Луганський обласний навчально-методичний центр психологічної служби системи освіти;
Центр психічного здоров’я та психосоціального супроводу Києво-Могилянської Академії (м. Покровськ, Донецької обл.);
Спілка самаритян України (м. Золоте, Луганської обл.);
Центр сімей АТО «Поруч» (м. Краматорськ, Донецької обл.);
ГО «ПроМир» (м. Слов’янськ, Донецької обл.);
Центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів»Лелека» (м. Гірське, Луганської обл.);
БФ Місія «Подих Надії» (м. Мар’їнка, Донецької обл.) та ще понад 60 державних та громадських організацій.
Донори проєкту:
HOPE worldwide Canada (Канада);
HOPE worldwide Switzerland (Швейцарія);
HOPE worldwide (США);
Канадсько-українська фундація (Канада)
HOPE worldwide Norge (Норвегія);
HOPE worldwide Програма глобального реагування на катастрофи
Київська Церква Христа;
Українська кредитна спілка (УКС);
Міністерство закордонних справ Литовської Республіки
TELUS Friendly Future Foundation (Канада)
Канадський фонд місцевих ініціатив і Посольство Канади в Україні
Посольство Канади в Україні.